PRACOWNICY BANKÓW A WYPALENIE ZAWODOWE

Pracownicy banków a wypalenie zawodowe – przyczyny, skutki, jak unikać czynników stresogennych?

Praca monotonna jak i stresująca przyczynia się obniżenia zadowolenia z wykonywanej pracy. Ciągłe zmęczenie, powtarzalne czynności powodują, że pracownik boryka się z myślami o zmianie miejsca pracy.

Można wtedy mówić o zjawisku, jakie nazywa się wypaleniem zawodowym. Pracownicy danej firmy tracą zapał do wykonywanej przez nich pracy.

Wypalenie zawodowe to nic innego jak fakt, iż dana praca przestaje dawać satysfakcje, pracownik przestaje rozwijać się zawodowo.

Jest przepracowany a zajęcia, które niedawno sprawiały mu przyjemność teraz są denerwujące i wykonywane z niechęcią.

O syndromie wypalenia zawodowego można mówić wtedy, gdy nie rozwijam się zawodowo i przede wszystkim walczą z długotrwałym stresem. Ostatni element z wymienionych jest kluczowym.

Długotrwały stres często obniża efektywność pracowników, którzy mają intensywny kontakt z innymi ludźmi. W szczególności są to przedstawiciele takich zawodów jak psycholog, lekarz handlowiec, nauczyciel, pielęgniarki czy pracownicy banku.

Pracownicy banków a wypalenie zawodowe – 3 etapy

Można wyróżnić trzy kolejne etapy wypalenia zawodowego. Są to między innymi:

1. Etap emocjonalnego wyczerpania – występuje wtedy, gdy czujemy pustkę i utratę sił do pracy,

2. Kolejnym etapem jest cynizm i depersonalizacja, czyli poczucie bez osobowości i utrata wrażliwości wobec innych ludzi,

3. ostatnim etapem jest obniżenie oceny własnych dokonań, czyli poczucie, że marynujemy swój czas i siły na działania, które nie nas nie satysfakcjonują.

Tak jak każde zjawisko, wypalenie zawodowe posiada swoje najczęstsze objawy do których można zaliczyć między innymi:

Brak satysfakcji z pracy

Charakteryzuje się tym, że od dłuższego czasu obowiązki, które na początku sprawiały na wielką radość i zaangażowanie nie sprawiają żadnej przyjemności.

Występuję poczucie, że zawodowo stoimy w miejscu i odnosimy się jedynie do poleceń, które są nam stawiane i celów, które musimy spełnić, ale nie dla własnej ambicji, ale dla celów danej firmy.

Pracownicy nie angażują się w prace wykonują polecenia i działania, które muszą wykonać nie wnosząc nic więcej od siebie.

Przepracowanie i ciągłe poczucie zmęczenia

Pracownicy mają wtedy wrażenie, że ich obowiązki ich przerastają, nie dotrzymują terminów czują się wyczerpani, senni. Jest to alarmowy sygnał i najczęstsze objawy wypalenia zawodowego.

Osoba zaangażowana w pracę, gdy ma postawiony termin na zrealizowanie danego celu za wszelką cenę działa tak, aby ten cel osiągnąć.

Nie zawsze jednak to się udaje. Jednak często cel jest osiągany, pracownik jest z siebie dumny, czuje, że idzie ciągle do przodu po ścieżce kariery.

Unikanie kontaktu z przełożonymi i współpracownikami

Osoby z objawami wypalenia zawodowego odcinają się od pracowników i nie angażuję się w życie firmy unikają kontaktu z pracownikami poza miejscem pracy a także w pracy, gdy są spotkania.

Być może, dlatego aby ukryć swój brak zaangażowania i uniknąć dodatkowych obowiązków, które się z tym wiążą.

Nie chcą mieć nic wspólnego z tą pracą i nie chcą by ktoś ich przekonywał ani do pozostania w niej, bądź większego zaangażowania.

Niskie poczucie własnej wartości

Osoby z syndromem wypalenia zawodowego nie doceniają swoich osiągnięć i wydaje im się, że ciągle robią coś źle, mogliby zrobić coś lepiej.

Na różnych spotkaniach, w których omawiane są cele pracy unikają poruszania tematu związanych ze swoimi celami mają wrażenie, że są gorsi od innych i że stoją w miejscu.

Problemy ze snem

Brak możliwości zaśnięcia wieczorem, ponieważ dana osoba myśli już, co będzie na następny dzień w pracy, co musi zrobić i jak bardzo nie chcę iść do tej pracy.

Problemy ze snem to oznaka wypalenia, chociaż może być też spowodowana również innymi problemami, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, bo być może nie jest to syndrom wypalenia, ale przyczyny zdrowotne.

Wahania nastrojów i negatywne emocje 

Niektóre osoby jednego dnia są nastawione optymistycznie, a drugiego pesymistycznie.

Łatwo się denerwują, zdarza się im pokłócić ze współpracownikami bądź z przełożonym natomiast kolejnego dnia żałować tego bądź udawać, że nic się nie stało.

Poczucie bezsensu

Jest to etap wypalenia zawodowego, które charakteryzuje się brakiem widzenia celowości działań, co może doprowadzić do cynicznej obojętnej postawy wobec pracowników oraz klientów.

Jeżeli osoba mniejsza entuzjazm innych to znak, że potrzebuje sama zmian.

Problemy zdrowotne i zwiększona skłonność do używek

Charakteryzuje się tym, iż bez żadnego powodu zaczyna daną osobę boleć głowa czy brzuch, lekarze nie wiedzą, czym to jest spowodowane gdyż są zdrowi.

Objawy te mogą występować na tle nerwowym związane ze stresem, który towarzyszy wypaleniu zawodowemu.

Osoby dotknięte syndromem wypalenia zawodowego częściej sięgają po alkohol lub inne używki, aby zagłuszyć swoje problemy.

Pracownicy banków – przyczyny wypalenia zawodowego

Przyczyny wypalenia zawodowego w działalności bankowej są różnorodne.

A mianowicie można do nich zaliczyć długotrwały stres spowodowany napiętymi terminami wykonania danych celów, ciągłe pretensje ze strony klientów bądź też przełożonych, pracoholizm.

Pracoholik zazwyczaj postrzegają siebie przez pryzmat pracy i kiedy mają problemy odnotowuję się znaczący spadek i samoocenę odmieniają. Nie potrafią odpoczywać przenoszą pracę do domu i zaniedbują relacje z bliskimi.

W pracy w banku pracoholizm przejawia się poprzez długotrwałe przesiadywanie w biurze branie nadgodzin.

Kolejną przyczyną wypalenia zawodowego może być emocjonalne zaangażowanie się w problemy klientów.

Grozi to osobom, które nie potrafią odciąć się od pracy i bardzo silnie reagują na problemy innych osób, które mają na przykład zajęcia komornicze.

Przyczyną mogą być także problemy w kontaktach z przełożonymi i współpracownikami. Jeżeli dana osoba nie potrafi dogadać się ze współpracownikami czuje się wyobcowana bądź też nie może porozumieć się z przełożonym.

Często jest to powodem zmiany miejsca pracy, a także w najgorszej sytuacji osoby te zmagają się z mobbingiem.

Do przyczyn wypalenia zawodowego można także zaliczyć brak możliwości rozwoju i awansu.

Gdy osoba, która pracuje na danym stanowisku kilka bądź kilkanaście lat i nie ma żadnej perspektywy rozwoju ani awansu obniża swoje aspiracje i trudno ją zmotywować do pracy.

Czynnikiem stresogennym może być również strach przed utratą pracy. W dobie coraz większej cyfryzacji usług bankowych, wiele etatów w bankowości staje się po prostu zbędnych.

Klienci coraz częściej korzystają z bankowości elektronicznej, mobilnej, otwierają rachunki osobiste bez wizyty w oddziale – konto na selfie czy przez wideo weryfikację.

Pracownicy banków – jak uniknąć wypalenia zawodowego?

Aby zniwelować uczucie wypalenia zawodowego należy zadbać o wypoczynek, by przywrócić swoją energię w życiu. Należy wziąć wolne w pracy a jeżeli nie można go wziąć należy wykonać jakikolwiek ruch.

Nawet 30 minut biegania znacznie poprawi nastrój. Należy poszukać nowego hobby, które będzie takim dodatkowym zajęciem od codziennych czynności w firmie.

Najlepszym sposobem będzie coś związane z ruchem bądź innymi czynnościami nie matematycznymi i bankowymi.

Należy też zadbać o rozwój zawodowy. Doszkolić się w wybranej przez siebie dziedzinie i znaleźć jakieś zadania, które będą na satysfakcjonować nie tylko dla wyższej pensji, ale także dla poczucia własnej wartości.

Należy także docenić siebie i swoje dokonania trzeba być dumnym z wykonywanych czynności i efektów, jakie one przynoszą.

Jeżeli nadal odczuwa się wypalenie zawodowe, należy skonsultować się ze specjalistą. Taki fachowiec pomoże w zlokalizowaniu źródła problemów i opracuje sposoby radzenia sobie z nimi.

Pracownicy banków – analiza czynników stresogennych

Po przeprowadzonych licznych badaniach w bankowości, bankowcy wskazali najczęstsze czynniki stresogenne.

Takie jak, zbyt duża liczba obowiązków i wielozadaniowość, a także zbyt mała liczba pracowników oraz przede wszystkim zachowanie klientów.

Problemem są też działania w zakresie controllingu czy sporządzenie raportu.

W efekcie wypalenia zawodowego wśród bankowców prawie 1 z 3 pracowników banku stwierdziła, że z korzystała ze zwolnienia chorobowych motywowane ich problemami zdrowotnymi wynikającymi ze stresu.

Mniej niż 1/4 korzystała z pomocy specjalistycznej psychiatrycznej i psychologicznej lub innych specjalistów.

Największym czynnikiem stresogennych, jaki powoduje wypalenie zawodowe i zwolnienia z pracy bankowców jest zachowanie klientów.

Klienci często bywają agresywni, żądają rzeczy, które nie są wykonalne, nie rozumieją racjonalnych tłumaczeń.

Co prawda w dzisiejszych czasach klient jest na pierwszym miejscu, jednak wszystko ma też swoje granice.

Wiele osób, które zwolniły się z sektora bankowości uważa, że główną przyczyną tego zwolnienia był nieodpowiedni kontakt z klientem i stałe raportowanie wyników.

Poza tym narzucanie nierealnych wymogów, które z miesiąca na miesiąc ciągle rosną i pracodawcy wymagają od nich zdecydowanie za dużo.

Kto najbardziej narażony na wypalenie zawodowe?

Alfred Bujara przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność podkreśla, że po kryzysie w 2007 do 2010 roku problemy w tym zakresie się spotęgowały.

Głównie z uwagi na większe zagrożenie bezrobociem w czasie kryzysu wielu pracodawców zaczęło ograniczać s koszty również te pracownicze.

Według niego wyższe obciążenie pracą i tak krytykowana przez bankowców wielozadaniowość ma swoje korzenie i również w redukcji płac spowodowanej recesją.

Wypalenie zawodowe często kojarzy się z zawodami, w których trzeba walczyć o wyniki czy zmagać się z problemami innych.

Najczęstszymi ofiarami wypalenia zawodowego są osoby, które są wciąż oceniane lub z czegoś rozliczane.

Na przykład handlowcy, menedżerowie sprzedaży czy osoby pracujące w banku lub zajmuje się pomocą innym. Spotykają się z różnymi nieszczęściami lub będą obiektem ataków.

Problem ten dotyka również finansistów, księgowych, bankowców. Dzieje się tak, dlatego że wypalenie zawodowe nie wynika tylko z charakteru pracy.

Ale także właściwości psychologicznej pracownika a u finansistów są szczególne.

Stanowisko pracy może być czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia wypalenia zawodowego.

Pamiętać należy, że wypalenie jest problemem związanym z pracą w określonej firmie czy na określonym stanowisku.

Stanowisku związanym z niemożnością kontynuowanie działań, które wcześniej sprawiały satysfakcję, niezależnie od miejsca i kultury firmy.

Pracownicy banków i wypalenie zawodowe – podsumowanie

Podsumowując należy stwierdzić, że bankowcy są szczególnie narażeni na wypalenie zawodowe w związku z wykonywaniem określonych czynności. Nie każdy jednak musi doświadczyć takiego zjawiska.

Dla niektórych praca bankowca jest hobby a także sposobem zarobienia pieniędzy. Wypalenie zawodowe jest to nic innego jak brak satysfakcji z wykonywania pracy.

Częste występowanie syndromu wypalenia w pracy bankowca może być spowodowane tym, że mają oni bezpośredni kontakt z klientem. A ten często bywa roszczeniowy.

W dzisiejszych czasach praca stanowi ważny element życia. Każdy pragnie podnosić kwalifikacje zawodowe, przez co jest narażony na stres, pośpiech czy rywalizację.

Osoba, która bagatelizuje problem stresu może bardzo szybko potocznie mówiąc „zejść na złą drogę”.

Kiedy to się dzieje zbyt szybko, zaczynają pojawiać się problemy związane nie tylko ze zdrowiem. Ale również z prawidłowymi relacjami rodzinnymi, ale także kontaktami interpersonalnymi ze współpracownikami i przełożonymi.

Długotrwałe, nierozwiązane problemy najczęściej niosą za sobą przykre konsekwencje.

Bowiem organizacja zapobiegając wypaleniu zawodowemu wśród pracowników powinna im zapewnić poczucie świadomości, że to co robią nie jest sprzeczne z ich systemem wartości.