WSPÓLNE KONTO BANKOWE

Czy wspólne konto bankowe ma więcej zalet, czy wad? Jak działa konto dla dwojga? Czy rachunek współdzielony mogą założyć tylko małżeństwa i pary? Odpowiadamy na te pytania.

Konto dla małżeństw i par? Nie tylko!

Czy konto dla dwojga mogą założyć tylko małżeństwa i pary? Nie. Wspólne konto bankowe mogą otworzyć dwie dowolne osoby – nie muszą być ze sobą nawet spokrewnione.

To oznacza, że ROR współdzielony można założyć np. z przyjacielem, koleżanką, narzeczonym, bratem, kuzynem, rodzicem, dziadkiem, itd.

Jedynymi wymogami formalnymi jest to, aby takie osoby:

  • były pełnoletnie,
  • posiadały pełną zdolność prawną,
  • posiadały status rezydenta podatkowego w tym samym kraju.

Jak działa wspólne konto bankowe?

Zasady działania konta dla dwojga w sumie niczym nie różnią się od funkcjonowania zwykłego rachunku osobistego.

Konto wspólne posiada wszystkie usługi, którymi może cieszyć się indywidualny posiadacz.

Zatem będziemy mogli na taki ROR np. otrzymywać wynagrodzenie, płacić kartą, wypłacać pieniądze z bankomatów, wykonywać przelewy, płacić mobilnie, ustalać zlecenia stałe, polecenia zapłaty, itd.

Właściwie jedyną różnicą będzie to, że do konta wspólnego równy dostęp będą mieć oboje współposiadacze. Poza tym, do takiego rachunku zazwyczaj wydawane są dwie karty płatnicze.

Konto dla dwojga – zalety i wady

Posiadanie wspólnego konta w banku wiąże się z wieloma korzyściami. Zapewne jedną z pierwszych, które zauważymy, będzie zdecydowana poprawa przejrzystości finansów.

Jeden rachunek, na który wpływa większość waszych przychodów pozwala lepiej organizować wspólny budżet.

Macie jasną sytuację, jakimi środkami dysponujecie, lepiej widać, gdzie możecie oszczędzić, płacicie terminowo rachunki, macie mniej „papierologii”.

Kolejna zaleta takiego rozwiązania, również może przełożyć się bezpośrednio na wasz portfel.

Utrzymanie jednego konta jest zazwyczaj tańsze niż posiadanie dwóch oddzielnych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych.

Ewentualne opłaty i prowizje, rozkładają się tutaj na dwie osoby. A często można spotkać się z sytuacją, że podstawowe usługi na rachunku są po prostu darmowe.

Niektóre banki warunkują natomiast bezpłatność poszczególnych usług, spełnieniem określonych warunków (np. wykonaniem płatności kartą na określoną kwotę).

Takie wymogi zdecydowanie łatwiej spełnić we dwoje.

Posiadając jedno wspólne konto, zdecydowanie poprawia się również wasza zdolność kredytowa.

Jeżeli zdarza się wam korzystać z tego typu produktów, na pewno jeszcze bardziej docenicie to, że zdecydowaliście się na wspólny rachunek.

Nie można nie wspomnieć o jeszcze jednym – kluczowym aspekcie. Konto wspólne niejako testuje i buduje wasze wzajemne zaufanie.

W końcu pełny dostęp do pieniędzy mają oboje współposiadacze. To sprawia również, że często kształtuje się w sobie większe poczucie odpowiedzialności za wydawane środki.

Konto dla dwojga może posiadać również potencjalne wady.

Pierwszą z nich może być konieczność wzięcia odpowiedzialności za zobowiązania finansowe współposiadacza.

Jeżeli do tej pory któreś z was miało …problemy z dyscypliną finansową – możecie wpaść w tarapaty.

Kolejnym polem do nieporozumień może być to, że jedno z was wydaje zdecydowanie więcej, niż wpłaca do wspólnego koszyka.

Może się to najczęściej wiązać z różnicą, wynikającą z wysokości otrzymywanego wynagrodzenia.

Warto wiedzieć także, że o ile posiadanie wspólnego rachunku działa pozytywnie na waszą zdolność kredytową, to z wzięciem pożyczki pozabankowej mogą być komplikacje.

Mogą one wynikać z przyczyn proceduralnych, czyli np. tego, że wnioskodawcą o kredyt pozabankowy może być formalnie tylko jedna osoba.

Wspólne konto a kredyt

Ważną kwestią, która często nurtuje współposiadaczy rachunku dla dwojga, są sprawy związane z kredytami. Aby wziąć pożyczkę, banki zwykle wymagają podpisów obu partnerów.

Więc podczas całej procedury zawierania umowy o kredyt, muszą być obecni oboje współwłaściciele konta.

Z jednej strony jest to pewne uniedogodnienie, z drugiej natomiast – zapobiega to sytuacji, w której jeden ze współposiadaczy zaciąga zobowiązania kredytowe bez wiedzy i zgody drugiego.

Konto wspólne a śmierć

W przypadku śmierci jednego ze współposiadaczy konta wspólnego, banki wdrażają procedury, które powinny być określone w umowie o rachunek.

Jednym z wariantów, jakie stosują banki, jest po prostu przekształcenie takiego konta w rachunek indywidualny.

Innym scenariuszem może być jeszcze sytuacja, w której bank po otrzymaniu aktu zgonu wygasi dotychczas obowiązującą umowę i dokona blokady części środków na rzecz ewentualnych spadkobierców.

Aby upewnić się, jakie procedury stosuje dany bank w takiej sytuacji, należy zapoznać się z odpowiednim zapisem w umowie, który reguluje tę właśnie kwestię.

Gdzie otworzyć wspólne konto w banku?

Aby wybrać najbardziej optymalny dla nas wspólny rachunek bankowy, należy porównać wszystkie dostępne opcje. W tym celu najlepiej skorzystać z gotowych rankingów i zestawień.

Dzięki temu oszczędzimy nie tylko czas, ale i pieniądze. Taką klasyfikację wraz z analizą poszczególnych kont, można znaleźć na stronie https://przyjaznebanki.pl/konto-dla-dwojga/, gdzie można sprawdzić, jakie rachunki wspólne można otworzyć przez internet.