SZKOLENIE PRACOWNIKÓW – ANALIZA SEMANTYCZNA PRZEDSIĘBIORSTWA
Firmy przywiązują coraz większą uwagę do szkoleń swoich pracowników.
Liczne wyjazdy, przepełnione sale konferencyjne to główne pomysły pracodawców, aby zapewnić swoim podwładnym odpowiednie kwalifikacje.
Od jakiego punktu wyjścia powinien rozpocząć szkolenia właściciel firmy?
W każdym szkoleniu pracowników powinna zostać ujęta analiza semantyczna przedsiębiorstwa, która dotyczyć musi profilu wewnętrznego firmy.
Dokładniej rzecz ujmując, mowa jest o relacji na linii właściciel – kadra zarządzająca – szeregowi pracownicy.
Poznanie opinii pracowników jest doskonałym punktem do stworzenia bardzo dobrego programu szkolenia lub cyklu szkoleń.
Czym jest profil semantyczny przedsiębiorstwa? Kogo dotyczy?
Jak można wykorzystać przeprowadzone badania?
Analiza firmy, zwana także dyferencjałem semantycznym, jest badaniem opiniotwórczym i dotyczy relacji zewnętrznych (otoczenie) oraz wewnętrznych (pracownicy).
Badanie ma na celu uzyskanie opinii na temat przedsiębiorstwa.
Informacje, które pozyskuje badanie, to wiedza na temat nowoczesności, jakości obsługi, dynamiki rozwoju, skuteczności przeprowadzanych promocji, kompetencji oraz wielu innych czynników determinujących wizerunek firmy.
Jak może pomóc analiza wewnętrzna? Jak spożytkować zebrane informacje?
Badanie wykonane wśród pracowników, niezależnie od tego czy jest to kadra zarządzająca, czy szeregowi pracownicy, daje efekt lustrzanego odbicia.
Skumulowany wynik badania, czyli opinia pracowników i kadry, ukaże właścicielowi obraz firmy postrzegany oczami własnych pracowników.
Jest to niezastąpione źródło informacji, które informuje o wadach systemowych, trudnościach z nimi związanymi oraz o brakach w wyszkoleniu personelu.
Analiza semantyczna to nic innego jak zbiór informacji na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa w strukturach wewnętrznych.
Zaliczyć można do tych informacji problemy przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami terenowymi, przestarzałe oprogramowanie i sprzęt, utrudnienia w obsłudze klienta wynikające z braku odpowiedniej bazy merytorycznej oraz wiele innych czynników, które determinują zysk.
Szkolenie pracowników
Skupiając się jednak na szkoleniu pracowników, należy nadmienić głównie opinie na temat bazy merytorycznej, pomocy ze strony kadry zarządzającej oraz gratyfikacjach związanych z podniesieniem kompetencji i wyników finansowych.
Pracownik także będzie miał wymagania (szczególnie ten, posiadający dobre CV), a nawet roszczenia związane z podniesieniem własnych kwalifikacji.
Jak przeprowadzić wspomniane badanie? Jest to prosta ankieta, której wypełnienie zajmuje nie więcej niż 2 minuty.
Na kartce formatu A4 w dwóch słupkach umieszczonych na brzegach kartki spisujemy cechy negatywne i pozytywne.
Po lewej stronie kartki umieszczamy słupek negatywnych cech typu firma konserwatywna, statyczna, nieskuteczna, formalna czy niesolidna.
Po prawej stronie kartki umieszczamy słupek z pozytywnymi cechami przedsiębiorstwa typu firma dynamiczna, rozwojowa, skuteczna, solidna.
Pomiędzy słupkami, a dokładniej pomiędzy przeciwstawnymi cechami umieszczamy ość liczbową 3 2 1 0 1 2 3, do każdych dwóch cech przydzielona jest jedna oś liczbowa.
Zadaniem pracownika będzie określenie każdej cechy i rysowanie wykresu ku dołowi.
W ten sposób powstanie sinusoida, która określi wizerunek firmy w oczach pracownika.
Podobne wyniki badania wykażą stałą tendencję w firmie, niezależnie od tego, czy jest to negatywna opinia, czy pozytywna.
Różne wykresy świadczą o chaotycznych i przypadkowych działaniach przedsiębiorstwa, które pozwalają na dużą dowolność w interpretacji zdarzeń wewnętrznych.
Pierwszy wariant wskaże wyraźnie kierunek rozwoju, co jest do poprawy, a co jest dobre.
Natomiast drugi wariant jednoznacznie wskazuje na brak strategii rozwoju wewnętrznego i konieczność natychmiastowego podjęcia kroków w celu ujednolicenia struktur firmy od wewnątrz.
Tak zebrane informacje można wykorzystać do stworzenia jednolitego programu szkoleniowego.
Zebrane informacje wykażą, gdzie personel widzi jeszcze rezerwy.
Co należy poprawić w obsłudze klienta lub co nowego wprowadzić w struktury obsługi klienta.
Opinia ludzi codziennie pracujących w warunkach terenowych jest bardzo cenną wskazówką podczas planowania systemu szkoleń.