CO ROBIĆ GDY ZGUBIĘ KARTĘ PŁATNICZĄ

Utrata karty płatniczej może zdarzyć się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi, aby zostawić kartę w sklepie lub upuścić na ulicy. Niestety niekiedy padamy również ofiarą kradzieży.

Gdy zauważmy brak karty w portfelu, zazwyczaj wpadamy w panikę i w pierwszej chwili nie wiemy, co robić. Tymczasem w takiej sytuacji liczy się szybkie działanie.

Co więc zrobić, kiedy zgubimy kartę debetową lub kredytową? Przede wszystkim zachowajmy spokój i sprawdźmy dokładnie, czy gdzieś nam nie wypadła.

Warto przejrzeć torebkę, kieszenie oraz zerknąć, czy nie leży gdzieś w aucie.

Jeśli jej nie znajdziemy, to jak najszybciej zacznijmy działać, aby uniemożliwić złodziejom lub innym osobom postronnym skorzystanie z naszych pieniędzy.

Sprawdź, co zrobić, gdy zgubisz kartę płatniczą.

1. Co robić, gdy zgubię kartę płatniczą – zastrzeż „plastik”

To zdecydowanie najważniejszy krok, który musimy wykonać. Zróbmy, to jak najszybciej po zauważeniu jej braku.

Jak zastrzec kartę płatniczą? Wystarczy zadzwonić na infolinię banku lub przy pomocy kilku kliknięć zrobić to samemu w bankowości elektronicznej, lub aplikacji mobilnej.

Od chwili zastrzeżenia karty, nikt nie będzie już w stanie dokonać nią żadnych płatności. Stanie się całkowicie bezużyteczna w rękach nieuczciwych osób.

Obawiasz się, że ktoś dokona kilku płatności zbliżeniowych lub, co gorsza zapłaci w Internecie Twoją kartą, zanim zdążysz zauważyć, że je nie masz?

Nie dojdzie do tego, jeśli wyłączysz funkcję płatności zbliżeniowych. Wtedy złodziejowi na nic nie przyda się karta bez znajomości PIN-u.

Z kolei przed dokonaniem przez osoby postronne płatności internetowych Twoją kartą, ustrzeżesz się, ustawiając na stałe limit transakcji internetowych na zero.

To bezpieczne i praktyczne rozwiązanie pozwoli Ci uniknąć wielu kłopotów.

Jeśli sam będziesz chcieć skorzystać z tej opcji, po prostu zalogujesz się na swoje konto bankowe, zwiększysz limity, dokonasz płatności, a następnie ponownie zmienisz je na zero.

2. Zawiadom policję

Często lekceważymy ten krok, ponieważ myślimy, że skoro zgłosiliśmy już kradzież karty do banku, to wystarczy. To błędne myślenie.

Zgłoszenie całej sprawy na policję pomoże ująć osobę, która weszła w posiadanie naszej karty.

Poza tym, jeśli zanim zastrzegliśmy kartę, ktoś zdołał już dokonać nią jakichś transakcji, to aby ubezpieczyciel karty zwrócił nam utracone pieniądze, musimy przedstawić szereg dokumentów.

W tym właśnie zaświadczenie z komisariatu policji o kradzieży karty.

Pamiętamy też o bardzo ważnej kwestii, jaką jest ubezpieczenie karty. Nadal większość z nas go nie posiada, choć jest to koszt zaledwie kilku złotych miesięcznie.

Ubezpieczmy naszą kartę, ponieważ w razie jej utraty, zminimalizuje to nasze straty finansowe.

3. Wnioskuj o wydanie nowej karty

Po zablokowaniu karty nikt już z niej nie skorzysta. W praktyce więc nawet jeśli tylko się zapodziała i najdziesz ją gdzieś za kilka dni, będzie zupełnie bezużyteczna.

Konieczne jest złożenie wniosku o wydanie nowej karty płatniczej do rachunku lub karty kredytowej.

Możesz to zrobić osobiście w placówce banku lub przez Internet logując się na swoje konto. Co prawda na wydanie plastikowej karty poczekasz kilka dni, ale z jej wirtualnej wersji możesz korzystać od razu.

Wystarczy aktywować płatności zbliżeniowe wirtualną wersją karty płatniczej na swoim koncie i posiadać telefon z modułem NFC.

Jeśli więc zginie Ci karta płatnicza lub karta kredytowa, nie wpadaj w panikę i nie zamartwiaj się, tylko od razu przystąp do działania, a z pewnością unikniesz strat.